Annyira finom! Én fő étkezésként fogyasztottam, utána gyerkőcök is jöttek, és rávetették magukat a tányérra. Azt hiszem, rendszeresen terítékre fog kerülni, főleg ilyen hideg időkben ezekkel a finom melegítő fűszerekkel.
Gyorsan elkészíthető, mert nem főtt levesről van szó. Régebben még én is úgy készítettem az almalevest, hogy megfőztem, behabartam. Persze most már tudom, hogy erre semmi szükség nincs. Akármilyen egészséges is az alma, főzés hatására minden lúgosító gyümölcs is savasító hatásúvá válik.
Jobb tehát nyersen elkészíteni. Krémességét a kesudió adja a levesnek, ez amolyan krémesítő tejszín helyettesítő.
Gyömbéres-fahéjas almaleves:
Hozzávalók: 2 nagyobb alma, víz, citromlé, kis marék kesudió, gyömbér, fahéj, vanília por, icipici csipet himalaya só, méz
Elkészítés: A kesudiót vízzel összeturmixoljuk, hogy tejes állagot kapjunk. Utána az almákat meghámozzuk, és beleturmixoljuk a kesutejszínbe. Annyi vizet adunk hozzá még, hogy leves sűrűségű állagot kapjunk. Hozzáteszünk egy icipici csipet himalaya sót (jobban kihozza az ízeket), ízesítjük ízlés szerint az alábbiakkal: vanília por, fahéj, gyömbér, méz, citromlé
Tálalásnál a levesbe lehet friss alma kockákat szórni, és meghinteni fahéjjal.
Vaníliás kölesgombóc:
Hozzávalók: 1 csésze köles, fél csésze rizstej, 1,5 csésze víz, csipet himalaya só, xilit vagy méz, vanília por, (ha van bio citromod, egy kis citromhéjat is reszelhetsz bele)
Elkészítés: A kölest jó alaposan megmossuk (2-szer, 3-szor is) hideg vízben, majd a rizstej-víz keverékében (2-szeres mennyiségű, mint a köles) feltesszük főni. Hozzáadunk ízlés szerinti édesítőt (xilitet vagy mézet), majd egy kis vanília port teszünk hozzá (ha van, bio citromhéjat is). 10-15 perc alatt meg is fő. Utána kicsit kihűtjük, majd gombócokat formálunk belőle, és az almaleveshez tálaljuk. Ez teszi igen laktatóvá, fő fogássá is egyben.